![]() |
Wydział Nauk Ekonomicznych
i Technicznych KIERUNEK EKONOMIA studia stacjonarne licencjackie (I stopnia) Specjalności: |
Charakterystyka kierunku
Ekonomista to zawód uniwersalny. Absolwenci kierunku mogą znaleźć pracę we wszystkich działach i sferach gospodarki, we wszystkich przedsiębiorstwach, począwszy od stanowisk związanych z podstawowym zarządem, np. służbach finansowo-księgowych, poprzez stanowiska związane z organizacją i zarządzaniem przedsiębiorstwem oraz marketingiem, aż po stanowiska kierownicze najwyższego szczebla – prezesów i dyrektorów firm czy głównych księgowych. Absolwenci kierunku ekonomia mogą w szczególności podjąć pracę w instytucjach UE, urzędach administracji publicznej, korporacjach międzynarodowych oraz innych przedsiębiorstwach w sektorze prywatnym i publicznym. Studia realizowane są w systemie dwustopniowym:
Specjalność transport, spedycja i przewozy międzynarodowe
Nowa specjalność kształcenia na kierunku Ekonomia studia I stopnia transport, spedycja i przewozy międzynarodowe przygotowuje studentów, dla potrzeb nowoczesnej gospodarki, zwłaszcza w odniesieniu do przedsiębiorstw i centrów transportowych, spedycyjnych a także logistycznych.
Absolwenci uzyskają wiedzę z zakresu podstawowych nauk ekonomicznych: ekonomii, ekonomiki transportu, organizacji i zarządzania oraz szeroką wiedzę z zakresu przedmiotów specjalistycznych, obejmujących środki i systemy transportu cyklicznego oraz ciągłego, technik usług transportowo-magazynowych, marketingu, podstaw logistyki, technologii informatycznych, spedycji krajowej i zagranicznej i innych. Studenci zapoznają się z obowiązującym w transporcie i spedycji prawem z uwzględnieniem procedur celnych i europejskich standardów a także zagadnieniami międzynarodowej polityki gospodarczej. Dodatkowym atutem specjalności jest możliwość, rozpoczęcia stażu bezpośrednio po zakończeniu studiów - przez studenta z najwyższą średnią.
Absolwenci uzyskują również przygotowanie do prowadzenia własnej, szeroko pojętej działalności gospodarczej.
Specjalność gospodarka międzynarodowa
Specjalność gospodarka międzynarodowa jest unikatową specjalnością obejmującą zagadnienia takie, jak międzynarodowe stosunki gospodarcze, polityczne i społeczne, procesy i zjawisk w skali globalnej, przemiany w międzynarodowym podziale pracy oraz na rynkach światowych. Problematyka specjalności związana jest także z procesami międzynarodowej integracji gospodarczej, wielostronnymi i bilateralnymi stosunkami gospodarczymi między krajami, zagadnieniami makroekonomii gospodarki otwartej, przemianami na światowych rynkach towarowych, przepływem usług, kapitału i pracy w skali międzynarodowej czy konsekwencjami zagranicznej polityki ekonomicznej, szczególnie mocarstw gospodarczych. Specjalność przygotowuje absolwentów do pracy w instytucjach i organizacjach zajmujących się szeroko pojętą wymianą międzynarodową.
Studiując na kierunku ekonomia, studia I stopnia, zdobywasz rozszerzoną wiedzę w zakresie:
Absolwent kierunku ekonomia
Celem kształcenia jest także ukształtowanie sylwetki absolwenta cechującego się kulturą i otwartością na zmiany, posiadającego umiejętności dostosowania się do zmieniającego się otoczenia gospodarczego, w tym rynku pracy, cechującego się etyczną i społeczną odpowiedzialnością zawodową. Istotne jest przygotowanie absolwenta nie tylko do pracy zawodowej, ale także do ciągłego samorozwoju i elastycznego reagowania na zmieniające się wymagania rzeczywistości społecznej, lokalnej, krajowej i globalnej.