WYJAZDY NA STUDIA

I. ZASADY OGÓLNE

1. Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia (licencjackich lub inżynierskich) oraz II stopnia (magisterskich) Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (dalej PSW) mogą ubiegać się o dofinansowanie na wyjazd zagraniczny w celu odbycia części studiów w ramach Programu Erasmus+ Mobilność Edukacyjna.

2. Studia można realizować tylko na uczelniach partnerskich, z którymi PSW ma podpisaną umowę o współpracy w ramach Programu Erasmus + w zakresie wyjazdów na studia dla wybranego kierunku. Wykaz uczelni partnerskich wraz z obszarami współpracy znajduje się na stronie internetowej http://www.pswbp.pl/index.php/pl/wspopraca-main/erasmus-

3. Przyjmująca uczelnia partnerska musi posiadać ważną Kartę Erasmus +(Erasmus Charter of Higher Education - ECHE) nadaną przez Komisję Europejską, uprawniającą do udziału w programie.

4. Studia w ramach programu Erasmus+ trwają od 3 do 12 miesięcy w ramach jednego cyklu studiów. Minimalny okres pobytu w uczelni przyjmującej odnosi się tylko do okresu studiowania i nie zawiera czasu ewentualnego przygotowania językowego lub organizacyjnego.

5. Wyjazd na realizacje części studiów na zagranicznej uczelni partnerskiej można realizować wielokrotnie w całkowitym okresie studiów, przy czym maksymalny okres pobytu na studiach oraz/lub na praktyce może trwać łącznie maksymalnie 12 miesięcy w ramach każdego poziomu studiów. Do całkowitej liczby miesięcy wliczane są wcześniejsze wyjazdy z Programu Erasmus LLP („Uczenie się przez całe życie”) ramach każdego poziomu studiów.

6. Do wyjazdu na studia w Programie Erasmus + uprawnione są osoby posiadające status studenta PSW, które pomyślnie przeszły proces rekrutacji i zostały zakwalifikowane do wyjazdu na studia w ramach Programu Erasmus +.

7. W momencie wyjazdu osoba zakwalifikowana na studia w ramach Programu Erasmus + musi mieć ukończony co najmniej pierwszy rok studiów I stopnia.

8. Osoba zakwalifikowana na wyjazd na studia w ramach Programu Erasmus + nie może przebywać w momencie wyjazdu na urlopie dziekańskim ani być w inny sposób urlopowana.

9. Student zakwalifikowany na wyjazd na studia w ramach Programu Erasmus + musi podjąć na uczelni przyjmującej studia stacjonarne (full time).

10. Każdy stypendysta Programu Erasmus + zobowiązany jest ubezpieczyć się przed wyjazdem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz uzyskać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ. Karta obowiązuje jednakże tylko w krajach Unii Europejskiej i obejmuje część świadczeń związanych z leczeniem. Szczegółowe informacje dostępne są na stronach NFZ.

II. ZASADY FINANSOWANIA

1. Jeżeli student zakwalifikowany na wyjazd na studia opłaca czesne za naukę w PSW, kontynuuje opłacanie czesnego w PSW także w okresie studiów na zagranicznej uczelni przyjmującej.

2. Student wyjeżdżający na studia do uczelni partnerskiej otrzymuje dofinansowanie w postaci stypendium Komisji Europejskiej ze środków Programu Erasmus +, którego stawka uzależniona jest od długości pobytu oraz kraju docelowego. Stypendium wypłacane jest na rzecz osoby wyjeżdżającej przez PSW.

3. W związku z wyjazdem na studia PSW wypłaca stypendium na wyjazdy trwające do 5 miesięcy zaplanowane na okres przypadający pomiędzy 01 października a 30 września danego roku akademickiego.

4. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej przedstawionymi w “Przewodniku programu Erasmus+” Polska Narodowa Agencja w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustaliła i przyjęła na rok akademicki 2014/2015 następujące stawki stypendiów:

Miesięczna stawka stypendium w euro

Kraje należące do danej grupy

500

Grupa 1. – Austria, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy

400

Grupa 2. – Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Turcja

300

Grupa 3. – Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Węgry

5. Studentom wyjeżdżającym do tej samej grupy krajów będzie przyznawany taki sam poziom dofinansowania.

6. Stypendium nie zakłada pokrycia pełnych kosztów związanych z pobytem za granicą. Ze środków stypendium stypendyści Programu Erasmus + pokrywają koszty dojazdu, przejazdów lokalnych, wyżywienia, zakwaterowania, podręczników, ubezpieczenia i innych kosztów osobistych podczas studiów za granicą. Stypendyści nie podlegają obowiązkowi opłacania kosztów czesnego w uczelni przyjmującej.

7. Wypłata stypendiów krajowych (np. stypendium socjalnego, stypendium Rektora dla najlepszych studentów), co do których student PSW nabył prawo przed wyjazdem, będzie kontynuowana w czasie pobytu studenta na zagranicznej uczelni przyjmującej.

8. Studenci uprawnieni do otrzymywania stypendium socjalnego w PSW otrzymują z budżetu Programu Erasmus+ dodatkowo 200 euro miesięcznie.

9. Studenci niepełnosprawni mogą ubiegać się o dodatkowe stypendium na zasadach ustalonych przez Polską Narodową Agencję Programu Erasmus+ określonych w dokumencie Warunki przyznania dofinansowania wyjazdów osób niepełnosprawnych. Rok akademicki 2014/15.

10. W przypadku wyczerpania środków na wypłatę stypendiów dopuszcza się za zgodą osób zainteresowanych realizację wyjazdów na studia bez dofinansowania ze środków Programu Erasmus +.

11. PSW zastrzega sobie prawo do wypłacenia studentowi części należnego stypendium odpowiadającej połowie miesięcznej stawki przysługującej za ostatni miesiąc pobytu, po powrocie studenta z wyjazdu i wywiązaniu się ze wszystkich zobowiązań określonych w niniejszym dokumencie, tj. przedłożeniu  dokumentów związanych z wyjazdem, wypełnieniu ankiety online.

III. REKRUTACJA

 

1. Rekrutacja studentów na studia w ramach Programu Erasmus+ odbywa się na poszczególnych Wydziałach. Rekrutację ogłasza koordynator Programu Erasmus +.

2. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza Uczelniana Komisja Rekrutacyjna.

3. Rekrutacja na semestr letni roku akademickiego 2014/2015 przeprowadzana jest w miesiącu październik. Informacja o terminach rekrutacji udostępniana jest na stronie internetowej Programu Erasmus + (www.pswbp.pl/Współpraca/Erasmus/SMS wyjazdy studentów) oraz tablicach informacyjnych poszczególnych Katedr na obu Wydziałach. Nie przewiduje się przeprowadzenia kolejnych naborów na dany semestr akademicki.

4. Kandydaci na wyjazdy na studia w ramach Programu Erasmus + składają w terminie wskazanym w ogłoszeniu o rekrutacji do uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus+ następujące dokumenty:

1)Formularz wniosku o zakwalifikowanie na wyjazd (w zakładce do pobrania),

2) Wydruk z systemu BAZUS o średniej ocen z całego okresu na aktualnym poziomie studiów. Studenci I roku II stopnia studiów przedkładają informację o średniej z ocen z poprzedniego poziomu studiów. (do samodzielnego wydrukowania z systemu BAZUS lub do pobrania z Dziekanatu).

3) Zaświadczenie z odpowiedniego Dziekanatu o prawie do pobierania stypendium socjalnego.

5. Podstawowymi kryteriami kwalifikowania na wyjazd są wyniki w nauce oraz znajomość języka obcego, w którym prowadzone są zajęcia na wybranej uczelni partnerskiej.

6. Znajomość języka obcego, w którym prowadzone są zajęcia na wybranej uczelni partnerskiej sprawdzana jest w zależności od liczby kandydatów na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej lub egzaminu językowego (powyżej 10 kandydatów).

7. W przypadku dużej liczby kandydatów, którzy w wyniku postępowania kwalifikacyjnego uzyskali taki sam wynik, Komisja Rekrutacyjna może wprowadzić uzupełniające kryteria kwalifikacji.

8. Decyzje o zakwalifikowaniu podejmuje Komisja Rekrutacyjna. Protokół z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej wraz z listą rankingową osób zakwalifikowanych na wyjazd oraz listą rezerwową udostępniany jest na stronie internetowej Programu Erasmus + oraz tablicach informacyjnych poszczególnych Katedr na obu Wydziałach. Ponadto Studenci biorący udział w postępowaniu rekrutacyjnych zostaną poinformowani o wynikach naboru drogą email na adres podany w Formularzu wniosku o zakwalifikowanie na wyjazd.

9. Kandydatom przysługuje prawo odwołania się od decyzji Komisji Rekrutacyjnej w ciągu 7 dni kalendarzowych od dnia opublikowania wyników kwalifikacji. Odwołanie wnosi się do Rektora. Postanowienie Rektora jest decyzją ostateczną.

10. Decyzja o rozpatrzeniu odwołania przesyłana jest osobom zainteresowanym w formie elektronicznej na adres wskazany w Formularzu oraz publikowana na tablicach informacyjnych poszczególnych Katedr.

11. W przypadku rezygnacji osoby z listy podstawowej, na wyjazd zakwalifikowana zostaje kolejna osoba z listy rezerwowej.

 

IV. POSTĘPOWANIE PO ZAKWALIFIKOWANIU NA WYJAZD

1. Studenci zakwalifikowani przez Komisję Rekrutacyjną otrzymują od uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus+ drogą elektroniczną następujące dokumenty:

-Oświadczenie o rachunku bankowym,

- Oświadczeniu o konieczności posiadania ubezpieczenia zdrowotnego,

- Oświadczenie rodzica o zapoznaniu się z umową finansową,

- wzór „Porozumienie o programie studiów” (Learning Agreement)–indywidualny program studiów realizowany na uczelni przyjmującej sporządzany przez studenta i zatwierdzony przez Kierownika Zakładu oraz Dziekana Wydziału,

-opis procedury rejestracyjnej na zagranicznej uczelni partnerskiej

2. Student zakwalifikowany na wyjazd zwraca się do J.M. Rektora z prośbą o wyrażenie zgody na realizację części studiów na zagranicznej uczelni przyjmującej.

3. Student zakwalifikowany na studia w ramach programu Erasmus+ zobowiązany jest do wypełnienia testu językowego on-line z języka obcego (dotyczy tylko języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego), w którym student będzie odbywał studia w uczelni przyjmującej. Student wypełnia test przed wyjazdem oraz po powrocie ze stypendium za granicą. Zwolnieni z tego obowiązku są jedynie stypendyści, dla których wymienione wyżej języki są językami ojczystymi.

4. Osoba zakwalifikowana na wyjazd podpisuje umowę finansową i staje się formalnie beneficjentem Programu Erasmus+. Umowa stanowi podstawę do przekazania kwoty stypendium. Stypendium przekazywane jest na rachunek bankowy podany przez osobę zakwalifikowaną na wyjazd w oświadczeniu. W umowie stypendialnej podana jest całkowita kwota otrzymanego grantu, termin pobytu, okres finansowania oraz wzajemne zobowiązania studenta i uczelni macierzystej. Zatwierdzone przez Kierownika Zakładu oraz Dziekana Wydziału „Porozumienie o programie studiów” (Learning Agreement) jest integralną częścią umowy.

V. REALIZACJA WYJAZDU

1. Okres odbywania studiów na uczelni przyjmującej może zostać przedłużony w ramach tego samego roku akademickiego za zgoda uczelni macierzystej oraz przyjmującej bez gwarancji otrzymania stypendium ERASMUS+ na dodatkowy okres studiów.

2. W celu ubiegania się o możliwość kontynuowania studiów na uczelni przyjmującej student musi obligatoryjnie wystąpić do Dziekana odpowiedniego Wydziału w PSW z podaniem o zgodę na przedłużenie studiów. Dotyczy to wszystkich studentów, bez względu na to, czy zostali zakwalifikowani na odbycie jednego czy też dwóch semestrów studiów na zagranicznej uczelni przyjmującej.

3. W celu ubiegania się o możliwość kontynuowania studiów na uczelni przyjmującej student przedkłada uczelnianemu Koordynatorowi Programu Erasmus+ następujące dokumenty:

- podanie o przedłużenie studiów na kolejny semestr ze zgodą Dziekana odpowiedniego Wydziału w

  PSW,

- potwierdzenie pobytu w pierwszym semestrze studiów w uczelni partnerskiej,

-dokument potwierdzający zaliczenie na zagranicznej uczelni partnerskiej zajęć zaplanowanych na  pierwszy semestr pobytu zatwierdzony przez Dziekana odpowiedniego Wydziału PSW oraz uczelni partnerskiej,

- zgodę zagranicznej uczelni partnerskiej na kontynuację studiów na kolejny semestr

4. Nie później niż w ciągu jednego miesiąca od przyjazdu do uczelni partnerskiej student ma możliwość wniesienia zmian do Learning Agreement w porozumieniu z uczelnią przyjmującą i wysyłającą.

5. Niezrealizowanie z winy studenta zatwierdzonego planu studiów zawartego w dokumencie „Porozumienie o programie studiów”/Learning Agreement może skutkować anulowaniem umowy i koniecznością zwrotu przez studenta pełnej lub częściowej kwoty wypłaconego stypendium programu Erasmus+.

VI. ROZLICZENIE STYPENDIUM

1. W ciągu miesiąca od daty kończącej pobyt na stypendium student ma obowiązek przedłożyć uczelnianemu Koordynatorowi Programu Erasmus :

a) kopię zaświadczenia o uzyskanych zaliczeniach i egzaminach w uczelni przyjmującej -Transcript of Records; oryginał dokumentu należy przekazać do właściwego Dziekanatu;

b) zaświadczenie o pobycie na uczelni przyjmującej zawierające daty rozpoczęcia i zakończenia studiów (Confirmation of Stay) odpowiadające okresowi wymienionemu w umowie stypendialnej;

c) Zatwierdzone „Porozumienie o programie studiów”/Learning Agreement (w razie naniesienia zmian należy przedłożyć ostatecznie zatwierdzony dokument)

2. W ciągu tygodnia od daty kończącej pobyt student ma również obowiązek wypełnić Ankietę on-line Stypendysty Erasmusa + dotyczącą pobytu na stypendium. Ankieta wypełniana jest w internetowym systemie Mobility Tool.

3. Na podstawie złożonej przez studenta dokumentacji uczelniany Koordynator Programu Erasmus dokonuje rozliczenia finansowego stypendium według obowiązujących zasad Programu Erasmus+.

4. Zaniedbanie przez studenta któregokolwiek z obowiązków wymaganych do rozliczenia stypendium powoduje konieczność zwrotu pełnej lub części kwoty wypłaconego stypendium. Zwrotu stypendium student dokonuje w terminie 14 dni kalendarzowych od daty otrzymania wezwania do zwrotu otrzymanych środków.

5. Wezwanie do zwrotu wysyłane jest w postaci listu poleconego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

 

Zatwierdził:

prof. zw. dr hab. Józef Bergier

Rektor PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

 

 

Opracował: mgr Agnieszka Kaliszuk Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+

wtorek, 04 listopada 2014 07:57 Poprawiony: środa, 05 kwietnia 2017 08:17 Wpisany przez Agnieszka Monika Kaliszuk