![]() |
Wydział Nauk Technicznych
KIERUNEK MECHANIKA I BUDOWA MASZYN studia stacjonarne inżynierskie (pierwszego stopnia) Specjalności*:
• mechatronika i diagnostyka pojazdów • budowa i eksploatacja pojazdów samochodowych • pojazdy elektryczne i hybrydowe – NOWOŚĆ
* specjalność do wyboru; |
Studia inżynierskie stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn trwają 3,5 roku (7 semestrów). Studia kończą się obroną pracy inżynierskiej i egzaminem dyplomowym, a Absolwent uzyskuje tytuł zawodowy inżyniera mechaniki i budowy maszyn w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.
Jeśli ukończyłeś szkołę średnią i legitymujesz się świadectwem maturalnym lub dojrzałości studiuj Mechanikę i Budowę Maszyn. O przyjęciu na studia stacjonarne (nauka trwa od poniedziałku do piątku) decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej, ułożonej w oparciu o uzyskaną przez niego liczbę punktów, do wyczerpania limitu miejsc. Podstawą przyjęcia na studia są punkty rekrutacyjne przyznawane kandydatowi za przedmioty: język obcy nowożytny i jeden przedmiot, z którego kandydat uzyskał najlepszy wynik w części pisemnej, które zdawał na egzaminie maturalnym lub egzaminie dojrzałości.
Specjalności:
- mechatronika i diagnostyka pojazdów
Uzyskaj wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu: znajomości techniki motoryzacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem znajomości nowoczesnych układów mechatronicznych stosowanych w pojazdach samochodowych, budowy pojazdów oraz ich zespołów, rozwiązań układów sterowania w pojazdach samochodowych, bezpiecznego ich użytkowania oraz diagnozowanie przy wykorzystaniu nowoczesnych technik komputerowych.
Absolwenci specjalności mechatronika i diagnostyka pojazdów są przygotowani do pracy zawodowej między innymi w przedsiębiorstwach związanych z elektroniką i mechaniką samochodową, stacjach serwisowych pojazdów oraz warsztatach naprawczych a także sieciach sprzedaży pojazdów.
- budowa i eksploatacja pojazdów samochodowych
Uzyskaj wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu: obsługi i naprawy pojazdów samochodowych, nowoczesnych środków transportu oraz sposobami zarządzania nimi, konstrukcji pojazdów specjalnych, alternatywnych napędów oraz materiałów eksploatacyjnych, ochrony środowiska i recyklingu pojazdów, układów elektronicznych, pneumatycznych i hydraulicznych stosowanych w pojazdach.
Absolwenci specjalności budowa i eksploatacja pojazdów samochodowych są przygotowani na podjęcie pracy w firmach motoryzacyjnych zajmującymi się od diagnostyki po naprawę pojazdów i ich podzespołów, w stacjach kontroli pojazdów, czy wyspecjalizowanych jednostkach z zakresu usług motoryzacyjnych, a także przedsiębiorstwach posiadających lub zarządzających flotą pojazdów.
- pojazdy elektryczne i hybrydowe
Uzyskaj multidyscyplinarną wiedzę praktyczną i umiejętności z zakresu techniki motoryzacyjnej związanej z inżynierią pojazdów napędzanych energią elektryczną oraz pojazdów wyposażonych w co najmniej dwa źródła energii tworzących połączenie hybrydowe. Poszerzają swoje kompetencje z zakresu eksploatacji i obsługi złożonych układów technicznych, które nie występują w konwencjonalnych pojazdach samochodowych, tj. elektrycznych układów napędowych, układów sterowania, źródeł energii (ogniwa paliwowe, superkondensatory, itp.), układów z synergią energii, itd. Poznają zaawansowane technologie z zakresu współczesnych pojazdów ekologicznych, akumulacji i odzyskiwania energii w pojazdach czy systemów informatycznych pojazdów.
Absolwenci specjalności pojazdy elektryczne i hybrydowe są przygotowani na podjęcie pracy w różnych dziedzinach gospodarki m.in. transport i energetyka: w branży motoryzacyjnej, przemyśle maszyn roboczych oraz w transporcie kołowym, przy projektowaniu, wytwarzaniu, produkcji czy nadzorze. Po ukończeniu nauki na specjalności pojazdy elektryczne i hybrydowe absolwenci mogą kontynuować proces edukacji na studiach II stopnia oraz studiach podyplomowych
Po więcej informacji zapraszamy na stronę ZMiBM wnt.pswbp.pl oraz na nasz profil fb Mechanika i Budowa Maszyn.