_DSC4487Konferencja Naukowa pt. KSZTAŁCENIE ZAWODOWE I USTAWICZNE A POTRZEBA RYNKU
- relacja

13 czerwca 2012 r. w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbyła się Konferencja Naukowa pt. KSZTAŁCENIE ZAWODOWE I USTAWICZNE A POTRZEBA RYNKU, organizowana przez kierownictwo projektu „Edukacja potrzebuje specjalistów! Studia podyplomowe nadające kwalifikacje do nauczania – II edycja” oraz Instytut Pedagogiki PSW.

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem środowiska lokalnego i naukowego, o czym świadczy liczba ponad dwustu uczestników.

Po powitaniu gości przez dr Beatę Wołosiuk oraz w imieniu władz uczelni – mgr. inż. Leszeka Petruczenko Kanclerza Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, referat wprowadzający wygłosiła Ewa Rudomino, Radca Ministra w Departamencie Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Sesję naukową rozpoczął dyrektor Instytutu Pedagogiki PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej ks. dr hab. prof. KUL Marian Nowak. Wśród prelegentów były osoby z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Politechniki Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uczestnicy konferencji otrzymali publikację KSZTAŁCENIE ZAWODOWE I USTAWICZNE A POTRZEBA RYNKU, pod redakcją Beaty Wołosiuk i Mariana Nowaka, która jest związana z tematyką obrad. Można w niej znaleźć artykuły prezentowane na konferencji oraz inne dotyczące omawianego problemu i mieszczące się w jednej z trzech części książki: Koncepcje i interpretacje kształcenia zawodowego i ustawicznego, Proces kształcenia zawodowego i ustawicznego i jego prawidłowości oraz Obszary praktyki kształcenia zawodowego i ustawicznego.

Obecnie za jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed polską oświatą uznajemy potrzebę położenia większego nacisku na dobre przygotowanie fachowe – tak w systemie kształcenia zawodowego, jak i edukacji ustawicznej. Wymaga to szczególnej  zdolności do reagowania na potrzeby rynku pracy.

Swoistą odpowiedzią na potrzeby rynku były organizowane przez Uczelnię studia podyplomowe nadające specjalistom z branży ekonomicznej, informatycznej, technologii żywności oraz mechaniki pojazdowej i elektrotechniki uprawnienia do nauczania przedmiotów zawodowych. Poprzez zapewnienie przepływu doświadczonych kadr z w/w branż do edukacji realizacja projektu przyczynia się do poprawy jakości kształcenia zawodowego w regionie. Na zakończenie konferencji absolwenci odebrali świadectwa ukończenia studiów podyplomowych.

_DSC4470 _DSC4487 _DSC4490 _DSC4496
  _DSC4500 _DSC4530  
poniedziałek, 25 czerwca 2012 13:54 Poprawiony: wtorek, 17 lipca 2012 08:20 Wpisany przez Marek Kowalczyk