Studenckie Koło Naukowe „Progress" Katedry Ekonomii i Zarządzania było w dniu 31.03.2017 r. organizatorem warsztatów z zakresu debat oksfordzkich, wystąpień publicznych oraz podstaw argumentacji. Spotkanie prowadził przedstawiciel Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich - Michał Kruszyński. Całe wydarzenie trwało 6 godzin, a czas ten został podzielony na dwie części.

Pierwsza składała się z przedstawienia części teoretycznej debat oksfordzkich. Zarysowane zostały główne zasady przeprowadzania profesjonalnych dyskusji. Opisano role wszystkich uczestników debaty i ich stanowiska. Zaprezentowano triki, jakie można wykorzystać przy tworzeniu i wygłaszaniu mowy w czasie debaty i pokazano błędy, jakie uczestnicy dyskusji często popełniają.

Druga część zaangażowała członków SKN „Progress" do aktywnego uczestnictwa w dyskusji. Przeprowadzono trzy zadania w podziale na grupy. Pierwsza dyskusja dotyczyła tematu: "Czy wykształcenie jest ważniejsze od doświadczenia?" Pierwsza grupa miała za zadanie przedstawić argumenty za tezą, druga przeciw tezie, trzecia miała wykazać, że wykształcenie i doświadczenie są tak samo ważne. Natomiast ostatnia grupa miała pokazać, że dyskusja na ten temat nie ma sensu.

Drugie zadanie wyglądało następująco: Samolot rozbija się na Pustyni Gobi w Mongolii. Giną wszyscy oprócz nas, lecz nikt nie jest ranny, w odległości 50 km znajduje się osada górnicza. Grupy miały za zadanie przedstawić argumenty, które przekonają do pozostania na miejscu katastrofy, bądź też przekonać grupę do rozpoczęcia 50-kilometrowej wyprawy do osady. Ostatnie zadanie odnosiło się do ćwiczenia 2, jednak w tym przypadku grupa została podzielona na 5 podzespołów. Grupy miał udowodnić jak jedna z 5 rzeczy, które zostały przedstawione w treści zadania, jest najważniejsza, a zarazem pozwalająca przetrwać na pustyni po katastrofie lotniczej w przypadku pozostania na miejscu.

Całe zajęcia zostały przeprowadzone w jasnej i przyjaznej atmosferze. Każdy uczestnik poznał istotę debaty oksfordzkiej, stał się pewniejszy w wypowiadaniu się w trakcie dyskusji i w przyszłości z większą odwagą będzie uczestniczył w najróżniejszych debatach.

W1W2W3W4W5W6

wtorek, 04 kwietnia 2017 12:12 Poprawiony: środa, 12 kwietnia 2017 11:04 Wpisany przez Mariusz Pyra