1 marca rozpoczęliśmy realizację zadania publicznego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 roku „Mówimy po polsku a nie po polskiemu" współfinansowanego ze środków  Kancelarii Senatu RP.

Projekt zakłada realizację 396 godzin zajęć z języka polskiego dla młodzieży pochodzenia polskiego z Białorusi i Ukrainy  - w trzech grupach ćwiczeniowych (łącznie 62 osoby) z których jedną grupę stanowi młodzież szkolna przyjeżdzająca w weekendy z Polskiej Szkoły Społecznej im. I. Domeyki z Brześcia. Oprócz zajęć z języka polskiego polska młodzież z zagranicy bierze udział w programie edukacyjnym w Warszawie, oraz Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Okres trwania projektu: 01.03.2016 - 31.12.2016.

Celem projektu jest utrwalenie, wzmocnienie więzi i kontaktów młodzieży pochodzenia polskiego z Białorusi i Ukrainy z Polską, z krajem ich pochodzenia po to, by docelowo aktywnie uczestniczyli w codziennym życiu Polski. Młodzież znacząco pogłębia znajomość języka polskiego, nabywa większą zdolność wypowiadania się w języku polskim, pogłębia wiedzę o kulturze polskiej i historii Polski co buduje i rozwija poczucie tożsamości narodowej.

Więź Polaków z zagranicy z krajem pochodzenia ma ogromne znaczenie dla jej tożsamości i zbiorowej siły w państwach osiedlenia. Polonia chce utrzymywać z Polską „żywe kontakty:, chce reemigrować, niestety nie jest to dla nich decyzja łatwa do podjęcia. Polonusi stają przed koniecznością rozwiązania wielu problemów: pracy, podatków, zabezpieczenia socjalnego, opieki zdrowotnej i przede wszystkim znajomości języka polskiego. Posługiwanie się językiem polskim jest najistotniejszym elementem wzmacniania więzi i kontaktów z Polską; język jest nie tylko nośnikiem polskiej tradycji i kultury, lecz również narzędziem otwierającym dostęp do jej zasobów intelektualnych. W tym kontekście poszerzanie wiedzy o Polsce współczesnej i jej osiągnięciach w sferze naukowej, gospodarczej, kulturowej i innych dziedzinach życia zachęca Polonię do intensywniejszego i bardziej świadomego uczestnictwa w sprawach polskich. To zaś, obok zaspokojenia potrzeb wynikających z przywiązania do „ojczyzny ojców" może istotnie zwiększyć szansę na dalszą edukację, w tym na polskich uczelniach - a tym samym zwiększyć konkurencyjność lepiej wyedukowanej młodzieży w ubieganiu się o ich lepszą pozycję zawodową zarówno w Polsce jak również w kraju zamieszkania.

Projekt „Mówimy po polsku a nie po polskiemu" jest już IV edycją szkoły języka polskiego dla młodzieży pochodzenia polskiego z zagranicy, jest współfinansowany ze środków finansowych Kancelarii Senatu w ramach realizacji zadania związanego z opieką nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 roku.

czwartek, 31 marca 2016 09:43 Poprawiony: czwartek, 31 marca 2016 10:06 Wpisany przez Iwona Żelisko