AdobeStock_330297345
 
Jeśli zamierzasz wykonywać zawód z branży medycznej, musisz nie tylko zdobyć wykształcenie kierunkowe, ale także wypracować w sobie cechy niezbędne w danej profesji.

Warto zastanowić się, które z nich okażą się kluczowe między innymi w zawodzie lekarza, pielęgniarki czy fizjoterapeuty.
  • EMPATIA – niezbędna cecha w zawodach medycznych
Jest to ściśle związane z bezpośrednim kontaktem z pacjentami. Lekarze czy pielęgniarki powinni wiedzieć, jak okazać emocjonalne wsparcie chorym osobom. Wraz z empatią ważną cechą jest także 
  • WRAŻLIWOŚĆ
  • TOLERANCYJNOŚĆ - dzięki temu poglądy pacjentów nie będą mieć dla przedstawicieli zawodów medycznych żadnego znaczenia, i tym samym nie wpłyną na relacje z chorymi
  • wysoko rozwinięte ZDOLNOŚCI INTERPERSONALNE
  • UMIEJĘTNOŚCI ORGANIZACYJNE – czy są ważne w branży medycznej?
Dobry lekarz czy pielęgniarz powinien mieć zdolności organizacyjne. Nierzadko jest to podkreślane w ofertach pracy na tego typu stanowiska, czego dowodem są ogłoszenia na Pracuj.pl. Dzięki wysoko rozwiniętym UMIEJĘTNOŚCIOM PLANOWANIA lekarz czy fizjoterapeuta będzie mógł zadbać o efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych.
Ponadto, w zawodach medycznych istotną cechą jest także SKRUPULATNOŚĆ. Ponieważ działania podejmowane przez lekarzy czy pielęgniarki mają znamienny wpływ na zdrowie pacjentów, w tych profesjach nie ma miejsca na pomyłki. Należy podkreślić, że skrupulatność jest istotna nie tylko w bezpośrednim kontakcie z chorymi, ale także przy uzupełnianiu dokumentacji medycznej.
  • CHĘĆ ROZWOJU
Kluczową cechą w zawodach medycznych powinna być także chęć do podwyższania swoich kompetencji. Należy podkreślić, że branża medyczna wciąż się rozwija, dlatego osoby pracujące w tym sektorze muszą stale doskonalić swoje umiejętności. Powinny uczestniczyć w branżowych kursach i szkoleniach, a także brać udział w konferencjach naukowych. W zawodach medycznych priorytetem jest połączenie praktyki z ciągłą nauką.
Na koniec warto podkreślić, że w zawodach medycznych ważna jest także:
  • ODPORNOŚĆ NA STRES oraz
  • UMIEJĘTNOŚĆ WYKONYWANIA OBOWIĄZKÓW POD PRESJĄ CZASU
Lekarze, położne czy ratownicy medyczni często muszą szybko podejmować decyzje, kierując się zdrowiem pacjenta. Jeśli uważasz, że masz wszystkie cechy niezbędne w zawodach medycznych, możesz zastanowić się nad karierą w tej branży.
Źródło opracowania: pracuj.pl

 

środa, 03 sierpnia 2022 07:47 Poprawiony: środa, 03 sierpnia 2022 13:44 Wpisany przez Anna Bogusz