Tomczyszyn Dorota, dr

Kierownik Zakładu Socjologii

Adres:
ul. Sidorska 102, p. 318
21-500 Biała Podlaska
woj. lubelskie, Polska
List: Ten adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. Javascript musi być włączony żeby móc go zobaczyć.
Telefon: +48 83 344 99 77
Informacje: W 1995 r. uzyskała tytuł magistra pedagogiki specjalnej: specjalność tyflopedagogika, oligofrenopedagogika. Od 2000 r. doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii rodziny i wychowania.
Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki niepełnosprawności z punktu widzenia socjologii rodziny i wychowania, socjologii zdrowia i pedagogiki specjalnej. Celem dotychczasowych zamierzeń dr Doroty Tomczyszyn jest działanie na rzecz burzenia stereotypów w traktowaniu człowieka z niepełnosprawnością, pokazywaniu nie tylko ograniczeń ludzi z niepełnosprawnością ale przede wszystkim ich olbrzymich możliwości. Wynikiem tych zainteresowań są publikacje (o charakterze raportów z badań własnych) dotyczące postaw studentów, mieszkańców pogranicza polsko-białoruskiego, mieszkańców powiatu bialskiego wobec osób z niepełnosprawnością. Publikacje dotyczące choreoterapii, edukacji kulturowej, medialnej, działalności klubu ”Jesteśmy Europejczykami” w pracy z uczniem z upośledzeniem umysłowym zostały oparte na doświadczeniach własnej pracy jako nauczyciela gimnazjum specjalnego.