Święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytelnictwa przez najmłodszych.
Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo.
Polska była organizatorem w 1979 roku.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci wiele bibliotek, domów kultury
i teatrów przygotowuje imprezy promujące literaturę dla najmłodszych.
W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom". Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.
Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest wiele. Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku uczy je logicznego myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim, a jego rodzicem. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania
i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka. Natomiast czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi. Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomaga mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. 

 

Przygotowała: Beata Kondrasiuk, studentka II roku Pedagogiki 

sobota, 10 kwietnia 2021 13:58 Poprawiony: poniedziałek, 12 kwietnia 2021 06:56 Wpisany przez Joanna Waszczuk