Biała Podlaska, 2020-03-09

Szanowni Państwo,
Członkowie społeczności akademickiej,

W związku z Zarządzeniem Rektora Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej nr 20/2020, powołującym mnie na Koordynatora ds. działań mających na celu zapobieganie oraz przeciwdziałanie zakażeniom COVID-19, odpowiadając na szereg skierowanych do mnie zapytań, chciałbym przede wszystkim Państwa uspokoić, rozwiać pojawiające się wątpliwości oraz poinformować że:

  1. Kierownictwo naszej Uczelni (Rektor, Prorektorzy, Dziekani i Kanclerz) harmonijnie współpracują ze sobą, wymieniając informacje nt. COVID-19 oraz podejmują szereg działań wyłącznie o charakterze prewencyjnym, w myśli zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Opublikowane na BIP i obowiązujące z chwilą ogłoszenia przytoczone wyżej Zarządzenie Rektora nr 20/2020 jest niczym innym jak wdrożeniem zaleceń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  2. Pozostaję w ścisłym kontakcie e-mailowym z ekspertami krajowymi (GIS, NIZP-PZH) i międzynarodowymi (ECDC, WHO) w zakresie chorób zakaźnych, a sytuacja nt. COVID-19 monitorowana jest na bieżąco.
  3. Wszystkie najważniejsze informacje nt. aktualnej sytuacji dotyczącej COVID-19 znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego i powinny stanowić dla Państwa podstawowe źródło informacji.
    https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
    https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/
  4. Od 8 marca 2020 r obowiązuje tzw. „specustawa” która upraszcza szereg procedur na poziomie całego w kraju w zakresie zwalczania chorób zakaźnych, w tym COVID-19 a dotycząca wypłaty zasiłków w przypadku zamknięcia szkół i przedszkoli, możliwości pracy zdalnej, wyłączenia zamówień publicznych i prawa budowalnego. Mając na względzie złożoność dokumentu i jego powiązania z innymi przepisami, odsyłam do przystępnych komunikatów prasowych w tym zakresie:
    https://www.politykazdrowotna.com/54593,senat-przyjal-rzadowa-specustawe-ws-koronawirusa
    https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-specustawa-weszla-w-zycie-6486645496514689a.html
  5. Zaplanowane w naszej Uczelni wydarzenia typu dni otwarte, wykłady, spotkania, zajęcia dydaktyczne, wydarzenia sportowe i inne, odbywają się zgodnie z przyjętymi wcześniej harmonogramami, z wyjątkiem niewielkich ograniczeń dotyczących głównie wymiany międzynarodowej, a które szczegółowo zostały opisane w Zarządzeniu Rektora nr 20/2020.
  6. Na drzwiach wejściowych naszej Uczelni oraz na drzwiach toalet zamieszczono informacje nt. COVID-19 oraz sposobu prawidłowego (trwającego przynajmniej 30 sekund) mycia rąk. Należy podkreślić, że wirus SARS-CoV-2 jest wrażliwy na powszechnie używane środki myjące. W przypadku gdy nie ma możliwości skorzystania ze środków myjących, zalecane jest stosowanie środków dezynfekcyjnych do rąk opartych na alkoholu o stężeniu 60-70%. Użycie środków dezynfekcyjnych w innych stężeniach oraz w inny sposób, nie ma działania przeciwwirusowego, jest natomiast przedmiotem wielu memów rozpowszechnianych w mediach społecznościowych.
  7. Pojawiające się w informacje w mediach społecznościowych, wpisy pseudoekspertów na forach internetowych oraz artykuły na stronach internetowych o krzykliwych tytułach, mające na celu nabicie liczników wejść na stronę, budują atmosferę strachu i wzbudzają Państwa wątpliwości. Nie znajdują natomiast potwierdzenia w stanowiskach prezentowanych przez autorytety naukowe w zakresie chorób zakaźnych. Dotyczy to przede wszystkim informacji o konieczności gromadzenia przez Państwa zapasów określonej żywności (często o krótkim okresie przydatności do spożycia), wstrzymywania się od dokonywania zakupów produktów pochodzących z Chin, gromadzenia zapasów środków myjących czy dezynfekcyjnych, maseczek, fartuchów, rękawic itd., jak również nabywania i spożywania wszelkiego rodzaju suplementów diety, mających „w cudowny sposób” uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa.
  8. Do chwili obecnej stwierdzono w Polce 11 przypadków infekcji wirusem wywołującym COVID-19, żaden z tych przypadków nie miał miejsca w województwie lubelskim. Dane pochodzące z innych krajów wskazują, że ponad 96% przypadków hospitalizowanych udaje się wyleczyć. Dla porównania, wg danych NIZP-PZH, od 1 do 29 lutego bieżącego roku, zgłoszono łącznie ponad 820 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.
  9. Na zachorowanie na COVID-19 narażone są osoby w starszym wieku oraz o osłabionej odporności. Z tego względu, do czasu wynalezienia skutecznej szczepionki, wskazane jest prowadzenie zdrowego trybu życia obejmujące zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, unikanie stresu oraz wypoczynek.
  10. W przypadku jakichkolwiek pytań służę pomocą pod numerem telefonu 833449916 lub 606886814.

Łączę wyrazy szacunku,
dr hab. Marcin Weiner, prof. PSW
Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu
Koordynator ds. działań mających na celu zapobieganie
oraz przeciwdziałanie zakażeniom COVID-19

covid-19

Do pobrania:

  Komunikat nr 1 Koordynatora ds. COVID-19

poniedziałek, 09 marca 2020 10:07 Poprawiony: poniedziałek, 09 marca 2020 10:23 Wpisany przez Marek Kowalczyk