erasmus_logo Erasmus jest programem współpracy między europejskimi uczelniami. Jest przeznaczony przede wszystkim dla  szkół wyższych, ich studentów i pracowników. W niektórych jego akcjach mogą uczestniczyć także inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują z uczelniami.

Celem Erasmusa jest podnoszenie jakości kształcenia w krajach uczestniczących w tym programie poprzez rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz wspieranie mobilności studentów i pracowników szkół wyższych.

Od roku akademickiego 2007/08 Erasmus jest częścią programu "Uczenie się przez całe życie" (The Lifelong Learning Programme), nowego programu Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji i doskonalenia zawodowego, przewidzianego na lata 2007-2013.

Kraje uczestniczące w programie Erasmus:

  • 28 krajów Unii Europejskiej,
  • 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Lichtenstein, Norwegia,
  • kraj kandydujący: Turcja.
  • Szwajcaria

Zasady wymiany studentów

W programie Erasmus można ubiegać się o dwa rodzaje wyjazdów:

  • wyjazd na część studiów – do zagranicznej uczelni współpracującej z uczelnią macierzystą studenta
  • wyjazd na praktykę – do zagranicznego przedsiębiorstwa lub instytucji współpracującej z uczelnią.

Aby ubiegać się o wyjazd w ramach Erasmusa należy:

  • być studentem uczelni, która posiada Kartę Uczelni Erasmusa i prowadzi wymianę studentów
  • być zarejestrowanym na studiach prowadzących do uzyskania stopnia / dyplomu (licencjata, inżyniera, magistra lub doktora)
  • mieć ukończony pierwszy rok studiów I stopnia

O wyjazd na studia albo na praktykę w ramach programu Erasmus można ubiegać tylko w swojej macierzystej uczelni. Uczelnie otrzymują fundusze na wyjazdy studentów i samodzielnie prowadzą rekrutację i ocenę kandydatów, organizują wyjazdy i wypłacają stypendia.

Wymianę studentów w Erasmusie mogą prowadzić uczelnie mające Kartę Uczelni Erasmusa, które podpisały ze sobą porozumienie o wymianie w ramach tego programu.

Student może planować wyjazd na część studiów do zagranicznej uczelni, która zawarła z macierzystą uczelnią (wydziałem) porozumienie o współpracy w tym programie, czyli do uczelni partnerskiej. Musi to być szkoła wyższa znajdująca się w kraju uczestniczącym w Erasmusie. Można odbyć część studiów tylko na wydziale kształcącym w tej samej dziedzinie, którą studiujesz, ewentualnie w dziedzinie pokrewnej.

Uczelnia może wysyłać studentów na praktykę do przedsiębiorstw lub instytucji zagranicznych, które wyraziły chęć przyjęcia studentów na praktykę w ramach Erasmusa.

Tak jak w przypadku uczelni, instytucja przyjmująca na praktykę musi znajdować się w kraju uczestniczącym w Erasmusie.

Wyjazd na studia może obejmować okres od trzech miesięcy do jednego roku akademickiego. Uczelnia powinna wysyłać swoich studentów na okres stanowiący pewną zamkniętą część programu studiów, którą łatwo jest zaliczyć, np. jeden semestr.

Pobyt za granicą w ramach Erasmusa nie może wykroczyć poza jeden – ten sam – rok akademicki - tzn. stypendium, które rozpoczęło się w semestrze letnim jednego roku akademickiego nie może być kontynuowane w semestrze zimowym następnego roku.

Dokładny termin rozpoczęcia studiów w partnerskiej uczelni zagranicznej zależy przede wszystkim od tego, kiedy rozpoczynają się tam zajęcia w semestrze zimowym i letnim, a także od indywidualnych ustaleń między studentem, uczelnią wysyłającą i przyjmującą.

Wyjazd na praktyki może trwać od 3 do 12 miesięcy, w obrębie jednego – tego samego – roku akademickiego.

Więcej informacji na stronie:

www.erasmus.org.pl

 

Studenci0 studenci1 studenci2
Pracownicy0 Pracownicy1 Pracownicy2

 

 

 

 

 

 

sobota, 06 listopada 2010 19:04 Poprawiony: środa, 05 kwietnia 2017 08:19 Wpisany przez Agnieszka Monika Kaliszuk

Współpraca zagraniczna - Wyjazdy studentów na studia / praktyki