erasmus_logoStudenci PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej zainteresowani zrealizowaniem części studiów na uczelni zagranicznej w ramach programu Erasmus, przed złożeniem aplikacji do uczelnianego koordynatora programu, proszeni są o zapoznanie się z poniższymi zasadami rekrutacji i kwalifikacji na studia w roku akademickim 2013/2014.

 1. Zasady rekrutacji określają podstawowe kryteria przeprowadzania rekrutacji studentów na część studiów w ramach programu LLP Erasmus – SMS (Student Mobility Studies).

2. Student zakwalifikowany na wyjazd na studia musi spełniać następujące kryteria formalne:

  • być zarejestrowany jako student studiów pierwszego lub drugiego stopnia w PSW w Białej Podlaskiej
  • być w momencie wyjazdu studentem co najmniej drugiego roku studiów
  • nie może przebywać na urlopie dziekańskim

Osoba kwalifikowana na wyjazd może posiadać dowolne obywatelstwo. Jeśli posiada obywatelstwo inne niż państwa członkowskiego UE lub EOG, powinna sprawdzić zasady odnoszące się do wyjazdu na terytorium kraju przyjmującego w związku z planowanym pobytem jako stypendysta Erasmusa.

Dopuszcza się możliwość wyjazdu obywatela kraju uprawnionego do uczestnictwa w programie Erasmus do uczelni w jego kraju macierzystym, jeżeli w kraju, z którego będzie wyjeżdżał na stypendium Erasmusa, przebywa w celu realizacji studiów prowadzących do uzyskania dyplomu uczelni wysyłającej, ale kwalifikacja takich studentów będzie miała niski priorytet, a uczelnia przyjmująca zostanie o tym poinformowana.

3. Wyjazdy studentów na studia mogą być realizowane jedynie na uczelni zagranicznej, z którą została podpisana umowa bilateralna obowiązująca w danym roku akademickim. Lista uczelni partnerskich wraz z wymienionymi kierunkami studiów dla których zostało zawarte porozumienie, dostępna jest na stronie internetowej uczelni w zakładce: Współpraca - Erasmus - Zagraniczne Uczelnie Partnerskie.

4. Pobyt studenta w uczelni partnerskiej musi być rozpoczęty i zakończony w okresie pomiędzy 1 czerwca 2013 a 30 września 2014r.

5. Student otrzymuje stypendium przyznawane z budżetu programu LLP/Erasmus na realizację wyjazdu. Stypendium to ma charakter dofinansowania i jest przeznaczone na pokrycie dodatkowych, nie zaś pełnych kosztów związanych z pobytem na studiach. Wysokość stypendium w przypadku wyjazdów SMS na semestr letni zostanie ogłoszona po 15 grudnia 2013r.

6. Uczelnia partnerska nie może żądać opłat za naukę (czesne, wpisowe, opłaty egzaminacyjne). Uczelnia może wymagać pokrycia opłat standardowo pobieranych od wszystkich studiujących, np. za wydanie legitymacji, obowiązkowe ubezpieczenie studenckie, itp.

7. Student ubiegający się o wyjazd na studia powinien złożyć w terminie do 5 listopada 2013 roku następujące dokumenty:

- formularz zgłoszeniowy (Załącznik Nr 1 do Zasad rekrutacji)

- zaświadczenie o średniej ocen uzyskanych z całego okresu studiów

- zaświadczenie o znajomości języka obcego wymaganego przez uczelnię zagraniczną (certyfikaty, dyplomy, oceny z lektoratu)

8. Rekrutacji studentów dokonuje Uczelniana Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Uczelniany Koordynator Erasmusa oraz Koordynator Sekcji Projektów i Funduszy Europejskich zajmujący się współpracą zagraniczną.

9. Do podstawowych kryteriów kwalifikacji należy znajomość języka obcego umożliwiająca odbywanie studiów za granicą, motywacja oraz  średnia ocen ze wszystkich lat studiów poprzedzających wyjazd. Dodatkowo brane są pod uwagę takie kryteria jak: działalność w kołach naukowych, uczestnictwo w konferencjach i konkursach, działalność na rzecz Uczelni, prace naukowe, opinia wykładowców.

10. Uczelniana Komisja Kwalifikacyjna na podany w formularzu zgłoszeniowym adres mailowy studenta przesyła informację dotyczącą terminu pierwszego etapu procesu kwalifikacji na wyjazd: testu językowego oraz dodatkowo -testu ze znajomości Zasad Kwalifikacji i Rekrutacji Studentów na Studia.

11. Na podstawie przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego Komisja sporządza protokół z kwalifikacji, który zawiera m.in.  listę kandydatów do wyjazdu na studia, listę rezerwową, kryteria. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 2 do Zasad rekrutacji.

12. Zamknięcie postępowania kwalifikacyjnego oraz ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 5 listopada 2013r. (w przypadku wyjazdów na semestr letni w roku akademickim 2013/2014 oraz do dnia 15 czerwca 2014. (w przypadku wyjazdów na semestr zimowy w roku akademickim 2014/2015).

13. Kandydaci informowani są osobiście o wynikach postępowania.

14. Od decyzji Komisji studentowi przysługuje odwołanie, które powinno być wniesione do Uczelnianego Koordynatora Erasmusa w terminie 7 dni od daty wydania decyzji.

15. Po wniesieniu odwołania Komisja ponownie rozpatruje dokumenty złożone przez studenta oraz przeprowadza ponowną rozmowę kwalifikacyjną.

16. Z każdym zakwalifikowanym na wyjazd kandydatem sporządzana jest pisemna umowa określająca tryb i warunki realizacji wyjazdu.

17. Każdy student w dniu podpisania umowy otrzymuje Kartę Studenta Erasmusa.

Karta_Erasmus1 Karta_Erasmus2

 

18. Rezygnacja z wyjazdu.

a) Kandydat, który rezygnuje z wyjazdu przed rozpoczęciem studiów na uczelni partnerskiej powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie uczelnianego koordynatora Erasmusa. Brak stosownej informacji lub naruszenie terminu wyjazdu skutkuje wykluczeniem możliwości ponownego skorzystania przez tę osobę z wyjazdu w ramach LLP Erasmus oraz koniecznością zwrotu całości otrzymanego stypendium. Konsekwencje te (oprócz zwrotu całości stypendium) nie będą zastosowane w przypadku zaistnienia okoliczności określonej jako „siła wyższa” (tj. sytuacja niezależna od studenta związana z poważną chorobą lub nieszczęśliwym zdarzeniem potwierdzona stosowną dokumentacją medyczną/policyjną).

b) Kandydat, który rezygnuje z wyjazdu w trakcie trwania studiów na uczelni partnerskiej powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie uczelnianego koordynatora Erasmusa. Brak stosownej informacji lub naruszenie terminu wyjazdu skutkuje wykluczeniem możliwości ponownego skorzystania przez tę osobę z wyjazdu w ramach LLP Erasmus oraz koniecznością zwrotu całości otrzymanego stypendium. Konsekwencje te nie będą zastosowane w przypadku zaistnienia okoliczności określonej jako „siła wyższa” (tj. sytuacja niezależna od studenta związana z poważną chorobą lub nieszczęśliwym zdarzeniem potwierdzona stosowną dokumentacją medyczną/policyjną).

19. Wyjazd na studia nie może być krótszy niż 3 miesiące (lub pełen najkrótszy cykl kształcenia, np. trymestr) i nie może być dłuższy niż 1, ten sam, rok akademicki. Miesiąc należy rozumieć jako miesiąc kalendarzowy. Wyjazd wymaga podjęcia studiów stacjonarnych (full-time). Stypendium przyznaje się w celu zrealizowania w uczelni partnerskiej części określonego programu studiów licencjackich/ magisterskich/ inżynierskich/ doktoranckich prowadzących do uzyskania dyplomu uczelni macierzystej. Nie dopuszcza się realizacji wyjazdu w dwóch różnych lokalizacjach (uczelniach, miastach, krajach). Jedynym odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, w której druga lokalizacja jest filią uczelni przyjmującej. Pobyt w drugiej lokalizacji powinien być uzgodniony w LA/ TA.

20. Student wyjeżdżający na semestr zimowy, ma prawo do przedłużenia pobytu w uczelni partnerskiej pod warunkiem uzyskania zgody uczelni zagranicznej oraz Dyrektora Instytutu uczelni macierzystej. O przedłużenie można starać się jedynie w ciągu tego samego roku akademickiego.

21. Przed wyjazdem studenta na studia podpisywane są następujące dokumenty:

  • Umowa – zawarta pomiędzy uczelnią i studentem,
  • Porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement) - umowa między studentem, uczelnią macierzystą PSW oraz uczelnią partnerską, określająca program zajęć, w których student ma uczestniczyć i liczbę punktów ECTS za każdy przedmiot.

22. Porozumienie o programie zajęć (LA) zawiera wykaz przedmiotów, które ustalane są przez studenta i Dyrektora Zakładu kierunku studiowanego przez studenta  bądź Wydziałowego koordynatora Programu erasmus ds. LA, przy akceptacji Rektora Uczelni lub Prorektora ds. studenckich.

W Porozumieniu o programie zajęć są określone przedmioty wymagane na danym kierunku i roku studiów uczelni macierzystej, które student powinien zrealizować w ciągu semestru w uczelni partnerskiej, osiągając 30 punktów ECTS.

Jeżeli w Porozumieniu nie zostały wymienione wymagane przedmioty, ponieważ uczelnia partnerska nie posiadała takich przedmiotów w ofercie dla studentów zagranicznych, wówczas możliwe jest zrealizowanie mniejszej liczby punktów ECTS pod warunkiem zaliczenia różnic programowych w uczelni macierzystej i osiągnięcie 30 punktów ECTS.

Zmiany w Porozumieniu o programie zajęć muszą być wprowadzone w ciągu 1 miesiąca od przyjazdu studenta do uczelni partnerskiej.

23. Zaliczenie semestru odbywa się na podstawie podpisanego przed wyjazdem „Porozumienia o programie zajęć” (Learning Agreement) oraz Świadectwa zaliczenia zajęć (Transcript of Records), które student otrzymuje z uczelni partnerskiej. Jest to wykaz wszystkich przedmiotów, w których student uczestniczył w uczelni zagranicznej wraz z uzyskanymi punktami ECTS i ocenami przyznanymi zgodnie ze skalą stosowaną w danej uczelni, a także ze skalą ECTS.

24. Po powrocie z wyjazdu na studia student jest zobowiązany do wypełnienia ankiety on-line (dostępnej na stronie internetowej Narodowej Agencji programu LLP).

25. Student może podczas swoich studiów, niezależnie od liczby studiowanych kierunków oraz liczby uczelni macierzystych, zrealizować jednokrotny wyjazd na studia (SMS).

26. Jeżeli student opłaca czesne za naukę w uczelni macierzystej, może być on zobowiązany do kontynuacji tych opłat w czasie studiów w uczelni partnerskiej. Decyzję o pobieraniu lub zwolnieniu studentów wyjeżdzających w programie Erasmus z opłaty czesnego podejmuje uczelnia macierzysta.

27. Wypłata stypendiów krajowych (np. socjalne, naukowe), do których student nabył prawo przed wyjazdem, będzie kontynuowana w czasie pobytu studenta w uczelni partnerskiej. Student ma prawo do ubiegania się o stypendia krajowe również po powrocie do uczelni macierzystej.

28. Stypendyści niepełnosprawni mogą wnioskować o zwiększenie stypendium składając wniosek do Uczelnianego Koordynatora Erasmusa. Zasady wnioskowania wraz z formularzem dostępne są na stronie internetowej Narodowej Agencji programu Erasmus pod adresem http://www.erasmus.org.pl/index.php/ida/34/

29. Stypendyści Erasmusa zakwalifikowani na wyjazd do kraju w którym mówi się językiem rzadziej stosowanym i nauczanym mogą ubiegać się o uczestnictwo w kursie EILC (Erasmus Intensive Language Courses). Zasady wnioskowania o udział w kursie EILC dostępne są na stronie http://www.erasmus.org.pl/strefa-uczelni/kursy-jezykowe.

 

 

piątek, 19 października 2012 13:44 Poprawiony: środa, 16 października 2013 08:51 Wpisany przez Agnieszka Monika Kaliszuk

Współpraca zagraniczna - Wyjazdy studentów na studia / praktyki