You have downloaded this file 0 times in the last 24 hours, limit is 0.
Your file downloads total 10 in the last 24 hours, limit is 0.

04 Ocena poziomu przeciwciał przeciwko specyficznym białkom antygenowym borrelia burgdorferi s.l. u osób zawodowo narażonych na pokłucie przez kleszcze w północno-wschodnim rejonie województwa lubelskiego Pobierz

Opis:

Streszczenie:
Cel pracy: celem pracy było oznaczenie przeciwciał IgM/IgG skierowanych przeciwko białkom antygenowym Borrelia u leśników i rolników oraz osób nie narażonych zawodowo na pokłucie przez kleszcze w północno wschodnim rejonie województwa lubelskiego.
Materiał i metody: grupę badaną stanowiły osoby szczególnie narażone na pokłucie przez kleszcze jak leśnicy, rolnicy (275 osób), oraz grupa kontrolna - 45 osób mieszkających w okolicach Białej Podlaskiej. Oznaczono IgM/IgG anty-Borrelia (Elisa, Wb) oraz wykonano badania ankietowe.
Wyniki: obecność IgM/IgG anty-Borrelia wykazano u 44,73% badanych, zaś brak przeciwciał stwierdzono u 28,10% leśników i 27,01% rolników. U 95,5% osób grupy kontrolnej nie stwierdzono obecności IgM/IgG anty-Borrelia, co świadczy o braku zakażenia mimo, że 41,86% z nich informuje o pokłuciu wielokrotnym, a 46,51% o pokłuciu jednokrotnym.
Wnioski: pokłucia przez kleszcze dominują w miesiącach letnich, jednak możliwe są również wczesną wiosną i późną jesienią.
Rumień wędrujący występuje częściej u osób wielokrotnie kłutych przez kleszcze niż u osób kłutych jednokrotnie.

Rozmiar:
756.9 KB
Autor:
Małgorzata Tokarska-Rodak, Maria Kozioł-Montewka, Dorota Plewik, Adam Szepeluk, Justyna Paszkiewicz,
Wersja z dnia:
15.10.2013