spotkanie_18.01.11 Spotkanie władz PSW
i przedstawicieli samorządów
18.01.2011 r.

Relacja


Dużym zainteresowaniem cieszył się pomysł władz Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Zaproszenie przyjęło ponad 20 samorządowców, w tym m.in. przedstawiciele Starostw  Włodawy i Kraśnika.

Przedstawienie Uczelni, wysłuchanie referatu nt. „Inicjatywa obywatelska a model funkcjonowania gminy”, a także zapoznanie się z opiniami i oczekiwaniami nowowybranych władz samorządowych co do funkcjonowania Uczelni i zasugerowanie formy współpracy  - to  cele spotkania władz PSW z przedstawicielami samorządów terytorialnych.

18 stycznia 2011 roku w Sali Senatu PSW zgromadzili się liczni przedstawiciele lokalnych władz, nawet z odleglejszych miejscowości, takich  jak Kraśnik, Włodawa, Sosnówka czy Milanów. Wśród gości znalazł się też jeden z pierwszych absolwentów PSW, a obecny wójt gminy Rokitno, Jacek Szewczuk. Na początku spotkania prof. zw. dr hab. Mieczysław Adamowicz, Rektor PSW, po przywitaniu zaproszonych gości zaprezentował w skrócie najważniejsze informacje na temat Uczelni: jej krótką historię, rozwój bazy dydaktycznej oraz oferty edukacyjnej.  Prof. Adamowicz  podkreślał to, że PSW stale rozwija się, co przejawia się nie tylko w rozbudowie infrastruktury (trwająca budowa Kampusu Uczelni), ale i w dążeniach do uruchamiania nowych kierunków. „Nasza Uczelnia chce stale służyć regionowi” – podsumował swoje wystąpienie Rektor Adamowicz.

„Proste zasady współpracy, otwarte wyrażanie swoich problemów i stworzenie fundamentów dla wspólnych przedsięwzięć stanowią podstawę dobrej współpracy obywateli z władzą”  – przekonywała dr Agnieszka Smarzewska, dydaktyk Instytutu Ekonomii i Zarządzania podczas swojego wystąpienia. Opowiedziała, czym jest społeczność lokalna, w jaki sposób obywatele mogą włączać się do funkcjonowania gminy; przedstawiła różnice między partycypacyjnym modelem gminy, jako wzorem do naśladowania w zakresie współistnienia społeczności lokalnych i władz samorządowych, a antagonistycznym do tego centralistycznym modelem gminy.

W części dyskusyjnej jako pierwszy głos zabrał prof. nadzw. dr hab. Józef Bergier, prorektor ds. rozwoju Uczelni, który podkreślał rolę, jaką pełni Państwowa Szkoła Wyższa w regionie, kształcąc liczną rzeszę młodzieży, pozyskując dla miasta i regionu fundusze, inicjując nowe inwestycje i przedsięwzięcia. „50% naszych studentów nigdy nie podjęłoby studiów, gdyby PSW nie zapewniła im tej możliwości  - jest to wielkie osiągnięcie naszej uczelni” – podkreślał prof. Bergier. Dodał, że dzięki Uczelni w regionie przybywa wykwalifikowanych nauczycieli języków obcych, informatyków i wielu  specjalistów kierunków medycznych, które prowadzi  Instytut Zdrowia PSW.  Z oferty Studiów Pomostowych  z zakresu Pielęgniarstwa dla absolwentów wszystkich typów szkół medycznych skorzystało ponad 300 osób z naszego regionu, ale także z takich miast jak Lublin, Warszawa, Siedlce.

Od kilku dni wiemy również, że pojawia się kolejna szansa uzupełnienia od roku akademickiego 2011/2012 wykształcenia  w Białej Podlaskiej na studiach magisterskich.  Na kierunku Zdrowie Publiczne będą mogli studiować absolwenci takich kierunków jak: Fizjoterapia, Pielęgniarstwo, Ratownictwo Medyczne, Zdrowie Publiczne.

 

Prof. Józef Bergier nakreślił ponadto kierunki rozwoju Uczelni – stworzenie Akademii Bialskiej czy też plany dotyczące kształcenia na studiach doktoranckich, podsunął też kolejną kwestię do dyskusji, czyli możliwości przyciągnięcia kadry profesorskiej do naszego regionu.

Do biorących udział w dyskusji dołączył Starosta powiatu bialskiego, Tadeusz Łazowski, który naświetlił możliwości rozwoju naszego regionu, a także podkreślił słuszność współpracy z zagranicą. Prezydent miasta Biała Podlaska, Andrzej Czapski poruszył kwestie dotyczące powiększenia liczby profesorów, kształcenia młodzieży ze Wschodu, odniósł się też do prezentacji dr Smarzewskiej  mówiąc o tym, że władza może stwarzać podstawy do budowania społeczeństwa obywatelskiego sprzyjając wszelkim inicjatywom, dotyczącym np. kultury, osób niepełnosprawnych, sportu czy też sfery ubóstwa. Rektor Adamowicz w trakcie dyskusji zasygnalizował potrzebę ułatwiania realizacji praktyk studenckich i pomocy w udostępnianiu informacji dla piszących prace licencjackie czy też magisterskie, czy też możliwości współpracy związane z powstałym Zakładem Szkoleniowo-Turystycznym (na tym polu rozwija się kooperacja z władzami Międzyrzeca Podlaskiego dotycząca funkcjonowania Ośrodka Sportu i Rekreacji i korzystania z bazy rekreacyjnej). Prof. Bergier jako przykład wspólnego działania przedstawił możliwości, jakie daje promocja sportu, a dokładniej – piłki nożnej kobiet. Zaapelował również o wzajemną współpracę i promowanie działań Uczelni, zapewniając jednocześnie o stałym dążeniu do dalszego rozwoju.

Władze PSW dziękują wszystkim przybyłym za udział w spotkaniu. Byli to:

-        Prezydent Miasta Biała Podlaska Andrzej Czapski,

-        Starosta Powiatu Bialskiego Tadeusz Łazowski,

-        Kierownik  Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kraśniku Zbigniew Leziak,

-        Starosta Powiatu Włodawskiego Wiesław Holaczuk,

-        Wójt Gminy Rossosz Kazimierz Weremkowicz,

-        Wójt Gminy Łomazy Waldemar Droździuk,

-        Wójt Gminy Sławatycze Dariusz Trybuchowicz,

-        Zastępca Wójta Gminy Piszczac Andrzej Salamon,

-        Wójt Gminy Zalesie Jan Henryk Sikora,

-        Wójt Gminy Wisznice Piotr Dragan,

-        Wójt Gminy Sosnówka Krzysztof Bruczuk,

-        Wójt Gminy Kodeń Ryszard Zań,

-        Wójt Gminy Leśna Podlaska Marian Tomkowicz,

-        Wójt Gminy Rokitno Jacek Szewczuk,

-        Wójt Gminy Konstantynów Romuald Murawski,

-        Wójt Gminy Milanów Paweł Krępski,

-        Wójt Gminy Jabłoń Dariusz Łobejko,

-        Przedstawiciel Urzędu Miasta Międzyrzec Podlaski Ewa Kozłowska.

Krótka fotorelacja

spotkanie_1 spotkanie_2 spotkanie_3
spotkanie_4 spotkanie_5 spotkanie_6

 

czwartek, 20 stycznia 2011 09:00 Poprawiony: środa, 23 lutego 2011 20:22 Wpisany przez Paulina Rynkiewicz

Wydarzenia - Aktualności