zdjecieNoweCALELEUR14. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II zgromadziła w czwartek, 9 października na Jasnej Górze blisko 25 tys. uczniów z ok. 500 szkół. Na doroczną modlitwę przybyli księża, rektorzy, dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, władze oświatowe oraz dzieci i młodzież szkół, noszących imię świętego papieża Jana Pawła II z całej Polski.




Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie”. Pielgrzymce towarzyszą relikwie Jana Pawła II.

„W tym roku świętujemy kanonizację Jana Pawła II, to, że już od maja możemy mówić o naszym patronie: święty – mówi Zbigniew Gumiński , współorganizator pielgrzymki – W tym roku mamy kolejny wymierny owoc pontyfikatu Jana Pawła II i jego kanonizacji czyli kolejne 15 szkół, które przyjęło imię Jana Pawła II”.

„Reprezentuję Państwową Szkołę Wyższą w Białej Podlaskiej, jest to pierwsza szkoła wyższa, która przyjęła imię już świętego Jana Pawła II – informuje Mariusz Wielogórski – Ojciec Święty Jan Paweł II jest dla mnie osobą bardzo szczególną, ponieważ urodziłem się w czasach, kiedy papież obejmował tron Piotra, i wychowywał mnie, uczył. Byłem także na pielgrzymce, kiedy papież był w Siedlcach, i wtedy też papież przejeżdżał obok mnie, to jest takie moje szczególne przeżycie z dzieciństwa. Jan Paweł II to jest wzór do naśladowania. Na studiach przyświecają mi słowa papieża, że musimy od siebie wymagać, gdy inni od nas nie wymagają, żeby dążyć do celu, chociaż może inni nie będą tego wymagać. Modlę się do Ojca Świętego, codziennie rano, kiedy wstaję, i wieczorem, jak się kładę, zawsze modlitwa jest, i wspominam papieża”.

Mgr inż. Sylwia Koczorowska, pracownik Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej mówi: „Uczelnia po pięciu latach starań otrzymała imię Jana Pawła II w niespełna miesiąc po jego śmierci, 28 kwietnia 2005 r. Inspiracją do nadania wyższej uczelni tego imienia była wizyta naszego rektora prof. Józefa Bergiera u Ojca Świętego. Sama osoba papieża wywarła na rektorze takie wrażenie, że kiedy wrócił z Watykanu, z tej pielgrzymki parlamentarzystów, powiedział na senacie, że chciałby, żeby ta uczelnia nosiła imię Jana Pawła II”.

„I my się tutaj spotykamy na Jasnej Górze, żeby Bogu dziękować za kanonizację naszego patrona, za to, że mamy świętego, tak wspaniałego człowieka, na którym możemy opierać naszą przyszłość, przyszłość młodych ludzi, naszych studentów, naszych dzieci – podkreśla Sylwia Koczorowska – Duch Jana Pawła II gości wśród nas, my to czujemy, ta moc, ta siła, którą zaszczepił, i to, że te szkoły nasze noszą to imię, to nie jest tylko nalepka na butelkę czy napis na uczelni, to jest cały program działań, gdzie fundamentem jest nauka Jana Pawła II”.

„U siebie w pracy mam portret Jana Pawła II. Przychodzę do pracy i zaczynam modlitwę za jego wstawiennictwem, i ja czuję to, że on jest ze mną – dodaje Sylwia Koczorowska – Myślę, że ten duch Jana Pawła II mi przyświeca w każdej dziedzinie mego życia. I ja jestem dumna, ale myślę, że nasze uczelnie, szkoły też, że mamy tak wielkiego patrona”.

*

Punktem centralnym spotkania była uroczysta Msza św. odprawiona przed jasnogórskim Szczytem pod przewodnictwem abpa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Eucharystię koncelebrował bp Henryk Tomasik, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Oprawę muzyczną pielgrzymki przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie.

Wiernych powitał o. Sebastian Matecki, słowami: „To jest jedna z największych inicjatyw – pielgrzymowanie, ale przecież cały rok jest kontakt szkół i wiele innych działań, aby przybliżać duchowość Jana Pawła II, jego świętość, aby żyć tą ideą, jaką on zaszczepiał w ludzkie serca, w serca młodych”.

„Dobrze, że znajdujemy się dziś na Jasnej Górze, bo przecież patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce jest Matka Boże Jasnogórska – przypomniał w homilii abp Celestino Migliore - Wasze szkoły, które dumnie noszą imię Jana Pawła II, mają dziś szczególny powód do radości. To spotkanie jest także waszym podziękowaniem kierowanym do Boga za kanonizację waszego protektora, papieża z Polski. Wy stworzyliście mu żywy pomnik, bardzo wiele takich pomników, którymi są osoby, ich piękne idee, przekonania, formowane w tych szkołach umysły, serca i sumienia”.

„Gdy popatrzymy na nauczanie Jana Pawła II zobaczymy, że kwestia szkoły i szkolnego wychowania koncentruje się na trzech tematach, na prawdzie, tożsamości kulturowej, historycznej i religijnej oraz na służbie na rzecz społeczeństwa – podkreślił arcybiskup - Szkoły noszące imię Jana Pawła II są, i powinny być widziane każda z osobno w całej swojej pełni, każda jako mikrorealizacja tych trzech linii przewodnich, prawdy, inkulturacji i służby na rzecz społeczeństwa. A gdy weźmiemy je wszystkie razem, to mamy wielki potencjał perswazji, a co za tym idzie, również współpracy na rzecz modelu społeczeństwa”.

Podczas Mszy św. abp Celestino Migliore poświęcił sztandar Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II. Na zakończenie Eucharystii Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II złożyły Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej. Został również odczytany telegram, który zostanie wysłany do Ojca Świętego Franciszka.

*

Pielgrzymka rozpoczęła się w środę, 8 października o godz. 20.00 wieczorną modlitwą przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Pielgrzymi uczestniczyli również w Apelu Jasnogórskim, którego rozważania poprowadził ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Tysiąclecia.

„Przekonuje się dziś człowieka, że on sam, od nikogo i niczego niezależny, powinien ułożyć sobie własne przykazania, bo to ostatecznie on jest panem swojego życia. Utwierdza się go w przekonaniu, że powinien dowolnie modyfikować własny dekalog według aktualnych potrzeb, nie zważając nawet na skutki swoich decyzji i działań. Proponuje się nam już nie tylko niemoralność, jakiś nieporządek w sferze etycznej, ale nawet amoralność, czyli życie zupełnie poza porządkiem wartości – mówił podczas Apelu ks. Dariusz Kowalczyk - Tymczasem św. Jan Paweł II mówił dobitnie, że sumienie jest najtajniejszym ośrodkiem i sanktuarium człowieka, gdzie przebywa on sam z Bogiem, którego głos w jego wnętrzu rozbrzmiewa nakazem ‘czyń to, tamtego unikaj’. W głębi sumienia człowiek odkrywa prawo, którego sam sobie nie nakłada, lecz któremu winien być posłuszny. (…) Do młodych całego świata (Jan Paweł II) mówił już 1985 roku, ‘poziom sumienia, poziom wartości moralnych, to najważniejszy wymiar doczesności i historii. Historia bowiem, pisana jest nie tylko wydarzeniami, które rysują się niejako od zewnątrz, jest ona przede wszystkim pisana od wewnątrz, jest historią ludzkich sumień, moralnych zwycięstw albo klęsk. Tutaj też znajduje podstawę istota wielkości człowieka, jego prawdziwie ludzka godność, to jest ów wewnętrzny skarb, w którym człowiek stale przekracza siebie w kierunku wieczności’”.

Po Apelu uczestnicy pielgrzymki modlili się podczas Drogi Krzyżowej na Wałach jasnogórskich przygotowanej przez Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek z Rzeszowa.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn, es
2014-10-09, czwartek, godz. 14.15

sztandar sztandar_apel zdjecieNowe zdjecieNoweCA48WF46
zdjecieNoweCAAWKV9T zdjecieNoweCAF34JZS zdjecieNoweCAGH3R4R zdjecieNoweCAE63GX1
zdjecieNoweCA3DVN3N zdjecieNoweCA91N12V zdjecieNoweCALELEUR
Friday, 10 October 2014 13:46 Last Updated on Tuesday, 28 October 2014 14:40 Written by Marek Kowalczyk

Ogólne