Od 1 do 10 grudnia obchodzimy Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc.
Obchody mają na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat chorób układu oddechowego, m.in. zapobiegania i leczenia, a także znaczenia profilaktyki płuc.
Jedną z wielu chorób płuc, na jaką w tych dniach zwracamy szczególną uwagę, jest gruźlica. Innymi są m.in.:Warto jest mówić problemie, który dotyka bardzo wielu ludzi!
Co to jest gruźlica?
To choroba zakaźna, wywoływana przez bakterię - prątka gruźlicy.
Źródłem zakażenia najczęściej jest prątkujący chory na gruźlicę, który podczas kaszlu, kichania, śmiechu, mówienia, rozsiewa prątki wraz z kropelkami śluzu. Choroba, obok płuc, może dotknąć także innych narządów i układów: nerek, kości, układu moczowo-płciowego. Początek gruźlicy jest często skryty, jej objawy niecharakterystyczne i mogą w początkowym stadium zostać przypisane innym przyczynom.
Jeśli jednak występują objawy takie, jak:
- utrzymujący się ponad 3 tygodnie kaszel,
- przewlekłe stany podgorączkowe,
- nocne poty,
- spadek masy ciała,
- krwioplucie,
- osłabienie,
- czy łatwe męczenie się, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Ważne jest jej wczesne wykrycie i za pomocą szybkiego wdrożenia leczenia choroba staje się wyleczalna. Zapadalność na gruźlicę rośnie wraz z wiekiem. Ponad dwukrotnie częściej chorują na nią mężczyźni, niż kobiety. W Warszawie zapadalność na tę chorobę jest najwyższa w skali krajowej, przewyższa średnią o około 11%.
Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate) to wrodzona, uwarunkowana genetycznie choroba, polegająca na zaburzeniu wydzielania przez gruczoły zewnątrzwydzielnicze. Schorzenie to najczęściej powoduje zmiany w układzie oddechowym – w postaci nawracających zakażeń, prowadzących do uszkodzenia płuc i niewydolności oddechowej a także w przewodzie pokarmowym – w postaci przewlekłych stanów zapalnych trzustki, prowadząc do niewydolności i uszkodzenia tego narządu, a niekiedy także wtórnej cukrzycy.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to choroba, która współczesnej medycynie stwarza poważne wyzwanie i jest na 4.-5. miejscu wśród najczęstszej przyczyny zgonów. Charakteryzuje się postępującym i niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ograniczenie to wynika z choroby małych dróg oddechowych i zniszczenia miąższu płucnego (rozedmy) o różnym nasileniu. Najczęstszą przyczyną POChP jest narażenie na dym tytoniowy, ale także inne czynniki, takie jak: substancje drażniące z powietrza oraz stany wrodzone. POChP jest chorobą nieuleczalną, a wszelkie działania lekarskie mają na celu spowolnienie procesu chorobowego i poprawę komfortu życia pacjenta.
Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów, stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na drugim miejscu pod tym względem u kobiet.
Głównymi objawami choroby są:
- kaszel,
- duszność,
- ból w klatce piersiowej,
- krwioplucie.
Leczenie i rokowanie zależy od typu histologicznego raka oraz stopnia klinicznego zaawansowania i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane kancerogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. W rzadkich przypadkach zachorowań u osób, które nigdy nie paliły, do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie.
Systematyczne badania kontrolne płuc, a także zachowywanie pozytywnych nawyków zdrowotnych, często jest w stanie uchronić nas przed tymi chorobami. Warto o tym pamiętać na co dzień, a nie tylko przy okazji Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc.
Dlatego Dzień Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc potraktujmy jako okazję do skontrolowania stanu swojego zdrowia oraz zachęcenia osób ze swojego otoczenia. Może dzięki naszym poczynaniom będziemy mieli pozytywny wpływ na nasze życie bądź naszych bliskich.
![]() |
![]() |
![]() |
Autor:
Krzysztof Krawczyk
Zdrowie Publiczne, III rok (Studia licencjackie)
Źródła:
Sygit M., Zdrowie Publiczne, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2010
poniedziałek, 09 grudnia 2013 00:25 Poprawiony: czwartek, 04 maja 2017 13:16