0001-15370951525_20210110_195147_0000

Wegetarianizm – ideologia, styl życia czy zdrowie w czystej postaci?

 

Wegetarianizm jest sposobem żywienia wykluczającym z diety mięso, w tym ryby i owoce morza. Dieta wegetarian jest oparta na produktach roślinnych, aby mogła być w pełni zbilansowana powinna bazować m.in. na pełnoziarnistych zbożach, warzywach, owocach, roślinach strączkowych, będących głównym źródłem białka w tej diecie oraz tłuszczach roślinnych zawartych w nasionach, czy pestkach.

Początki wegetarianizmu sięgają II tysiąclecia p.n.e. . Wtedy bowiem zaczął się rozpowszechniać na subkontynencie indyjskim w charakterze czysto religijnym. Współczesny wegetarianizm ma podłoże moralne, ekologiczne i coraz częściej zdrowotne. Wegetarianie potępiają cierpienie jakie człowiek zapewnia zwierzętom hodowlanym. Stąd tak wiele ruchów na rzecz ochrony praw zwierząt. Wielu z nich wskazuje również niszczący dla środowiska wpływ ferm przemysłowych, które m.in. emitują ogromne ilości gazów cieplarnianych przyczyniających się do globalnego ocieplenia naszej planety,

Coraz częściej mówi się o zdrowotnym działaniu diety wegetariańskiej. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest korzystna dla wszystkich grup wiekowych, a także dla kobiet w ciąży oraz sportowców. Tylko w niektórych przypadkach zalecana jest dodatkowo suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3, witaminą B12 lub witaminą D. Dieta wegetariańska według Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia zmniejsza objawy i ryzyko m.in. chorób serca, cukrzycy, otyłości, osteoporozy, dny moczanowej, a nawet niektórych nowotworów.

Światowy dzień wegetarian powinien przypominać nam, że nie na samym mięsie człowiek żyje oraz  to, że dla dobra środowiska warto spróbować specjałów kuchni wegetariańskiej.

 

IMG_20170805_124547_294

 

Pasztet z cukinii

  • 3 szkl. startej cukinii
  • 1 duża marchew
  • 2 cebule
  • 4 jaja
  • 4 – 5 ząbków czosnku
  • 0,5 szkl. oleju rzepakowego
  • 0,5 szkl. kaszy mannej/kurydzianej lub bułki tartej
  • Duży pęczek posiekanej natki pietruszki
  • 1 łyżeczka curry
  • 0,5 łyżeczki kurkumy
  • Zioła do wyboru: lubczyk, oregano, bazylia, tymianek, koperek
  • Sól, pieprz

Cukinię należy zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Cebulę i marchew obrać i również zetrzeć na tarce, ale o małych oczkach. Następnie wymieszać wszystkie składniki w dużej misce, doprawić ziołami oraz solą, pieprzem do smaku i wyłożyć do blaszki. Piec przez godzinę w 180-190 stopniach C. Pasztet dobrze smakuję w połączeniu z sosem czosnkowym.

Smacznego!

   Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wegetarianizm#Zdrowie http://wegemaluch.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1137:instytut-zywnosci-i-zywienia&catid=113:newsy&Itemid https://jandonline.org/article/S0002-8223(09)00700-7/fulltext https://www.alt.dk/sundhed/er-veganere-det-nye-sort

 

środa, 29 stycznia 2020 20:00 Poprawiony: czwartek, 04 lutego 2021 01:52 Wpisany przez Jakub Seroczyński